AKO SA STARAŤ O OBLEČENIE

Aj keď to vyzerá, že dať veci do práčky, nasypať prášok, stlačiť tlačidlo nie je žiadna veda, mali by ste poznať aspoň pár základných zásad prania a údržby, ktoré predĺžia životnosť a udržia skvelý vzhľad vášho oblečenia.
 
Technické nepremokavé materiály vyžadujú osobitnú starostlivosť pre udržanie funkčnosti. Ide však len o niekoľko jednoduchých zásad, ktoré výrazne predlžujú životnosť vášho snowboardového oblečenia.
Najvhodnejšie je ručné pranie vo vlažnej vode.
Ak to nie je možné, perte oddelene v práčke na najšetrnejšom programe pri nízkej teplote a znížených otáčkach žmýkania.
Nikdy nepoužívajte agresívne pracie prostriedky, prášky obsahujúce bielidlá, aviváže alebo ďalšie chemické prísady, ktoré vám spoľahlivo zlikvidujú neprenikavosť a vode odolnosť vášho oblečenia.
Voľte len šetrné pracie prášky.
Najlepším spôsobom je používať špeciálne pracie prostriedky, ktoré nezanášajú membránu, neničia priedušnosť a zároveň aj mierne obnovujú vode odolnosť. Tie využijete ako pri praní snowboardového a zatepleného oblečenia, tak i pri praní spacákov a technickej, funkčnej bielizne.


Pri praní bavlnených výrobkov a výrobkov so zmesou bavlny je potrebné dodržať niekoľko pravidiel:
 
- Perte dohromady iba rovnako alebo podobne farebnú bielizeň.
- Vždy dodržujte pracie inštrukcie na etikete.
- Perte zásadne teplotou odporúčanou na etikete.
- Prepotené veci perte čo možno najskôr. Pot je pomerne agresívna látka a predovšetkým farebné produkty môže značne poškodiť.
- Nikdy nesušte farebné veci na priamom slnku. Slnečné lúče môžu spôsobiť vyblednutie - nezvratné farebné zmeny vášho oblečenia. Pozor, bielu farbu naopak slnko zvýrazní.
- Nepoužívajte agresívne pracie prostriedky alebo bielidlá na odstránenie nečistôt. Tie môžu spôsobiť nezvratné poškodenie oblečenie, ktoré z pochopiteľných dôvodov nie je možné neskôr reklamovať. Voľte vždy iba šetrné pracie prášky.
- Snažte sa sušiť svoje veci pozvoľne. Keď už musíte použiť sušičku, prečítajte si opäť inštrukcie na etikete oblečenia.
Pri žehlení opäť skontrolujte etiketu výrobku. Nastavte správnu teplotu žehličky. Rozpálená žehlička totiž veľmi ľahko taví polyméry, ktoré sú súčasťou potlačí a plastových etikiet.
 
- nahlavu.eu -